Łódzka Arena Edukacji – kompleksowy program wsparcia dzieci i młodzieży zagrożonej niedostosowaniem społecznym
Projekt zakłada szereg kompleksowych działań, które prowadzone będą w trzech obszarach:
1. Warsztaty z pedagogiki cyrku, ćwiczenia praktyczne oraz pokaz cyrkowy
Przez wzgląd na znikomą liczbę szkoleń z pedagogiki cyrkowej w województwie łódzkim oraz wysokie koszty udziału w tych szkoleniach, Fundacja Sarepta zaplanowała w ramach projektu warsztaty pn. „Pedagogika cyrku”, pokaz fireshow oraz warsztaty praktyczne.
Działania profilaktyczne mają zainspirować łódzkie środowisko (zarówno teoretyków jak i praktyków) pedagogiką cyrku. Celem działania fundacji jest przedstawić teoretyczne podstawy tej metody pracy z młodym człowiekiem oraz dać możliwość osobistego doświadczenia efektów takiej pracy. Pośrednio w zajęciach będą uczestniczyli odbiorcy tej metody np. dzieci i młodzież. Cyrkowy pokaz i nauczenie się kilku sztuczek wywoła więcej niż jeden uśmiech, da okazję do oderwania się od trudnej przeszłości, a także ułatwi przepracowanie traumy, gdyż dzieci/młodzież trudne emocje przepracowują przy zajęciach manualnych, do których należą również takie aktywności jak żonglerka.
Realizując warsztaty Fundacja wzbogaci środowisko łódzkie o nowe metody pracy z młodzieżą, przez co zwiększą się szanse młodych łodzian na radzenie sobie z kryzysowymi wydarzeniami ich życia, a także nauczenie się poprawnych relacji społecznych.
2. Działania edukacyjno-wychowawcze na rzecz dzieci i młodzieży zagrożonych niedostosowaniem
Głównym problem dzieci i młodzieży z różnych ośrodków i placówek edukacyjno-wychowawczych województwa łódzkiego jest skłonność do zachowań destrukcyjnych i predyspozycje do uzależnień, co w konsekwencji może doprowadzić do pogłębienia zjawisko ubóstwa, wykluczenia społecznego i zagrożenia kryzysem bezdomności.
Realizacja warsztatów kompetencji miękkich jest szczególnie istotna dla dzieci i młodzieży zagrożonej niedostosowaniem i wykluczeniem społecznym.
Warsztaty kompetencji miękkich skupiają się na rozwijaniu umiejętności interpersonalnych, takich jak komunikacja, empatia, czy rozwiązywanie konfliktów. Dzieci i młodzież zagrożone wykluczeniem i niedostawaniem społecznym często mają trudności w nawiązywaniu relacji i porozumiewaniu się z innymi. Zdobycie tych umiejętności może poprawić ich zdolność do budowania zdrowych relacji społecznych.
Warsztaty te pomagają uczestnikom zrozumieć swoje mocne strony, wartości oraz cele życiowe. Dzieci i młodzież zagrożone często doświadczają obniżonego poczucia własnej wartości. Poprzez zdobywanie umiejętności, poznawanie swoich mocnych stron i uznawanie własnych osiągnięć, mogą zyskać pewność siebie i wiarę we własne możliwości.
Tematykę warsztatów stanowić będą zagadnienia takie jak:
- Komunikacja interpersonalna
- Radzenie sobie z emocjami
- Wzmacnianie poczucia własnej wartości
- Zwiększanie motywacji do działania
- Asertywność
- Zajęcia edukacyjne z udziałem psa
Zaproponowany przez Fundację program jest skutecznym środkiem przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu, w tym unikaniu bezdomności. Poprzez rozwijanie umiejętności społecznych i emocjonalnych, te warsztaty wspierają integralny rozwój dzieci i młodzieży, wzmacniając ich zdolność do pełnego uczestnictwa w społeczeństwie.
3. Działania dla kadry i wolontariuszy fundacji: Pomoc psychologiczna - wsparcie indywidualne i grupowe i warsztaty
Wolontariusze i członkowie Fundacji na co dzień spotykają się z trudnymi sytuacjami w kontaktach z uczestnikami, którzy znajdują się w ciężkiej sytuacji życiowej. Aby poradzić sobie z obciążeniem psychicznym i zapobiec ewentualnemu wypaleniu zawodowemu konieczne jest zapewnienie wsparcia psychologicznego: indywidualnego oraz grupowego. Stanowi to zarówno profilaktykę wypalenia zawodowego oraz pomaga wyznaczyć nowe kierunki w pracy z osobą w kryzysie bezdomności, ale także jest źródłem nabywania nowych umiejętności.
Wolontariusze pracujący z osobami zagrożonymi bezdomnością, a także z dziećmi i młodzieżą zagrożonymi wykluczeniem i niedostosowaniem społecznym potrzebują odpowiednich narzędzi, wsparcia i szkoleń, aby skutecznie pomagać w rozwiązywaniu problemów oraz spełniać potrzeby odbiorców swoich działań w tej trudnej sytuacji życiowej.
Odpowiadając na tę potrzebę Fundacja proponuje program rozwoju kompetencji swoich członków i wolontariuszy:
- „Jak budować właściwą relację pomocowa w stosunku do osób w kryzysie – od pierwszego spotkania aż do wygaszenia kontaktu”
- „Zdrowie psychiczne osoby w kryzysie i osoby, która jej pomaga – kiedy interweniować, gdzie szukać pomocy”
- „Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach”
- „Dialog motywujący”
- „Sprawy urzędowe i wnioski – jak praktycznie wspierać osobę w kryzysie bezdomności ”
Projekt realizowany w okresie 23.07.2024r – 31.12.2024, finansowany w ramach Wojewódzkiego Programu pn. Moce NadŁódzkie - edycja II. Wartość projektu: 75 692, 00 zł.
Każda zmiana jest lubiana - program wsparcia osób w kryzysie bezdomności w Łodzi
Głównym celem projektu jest poprawa sytuacji społecznej wśród 25 osób w kryzysie bezdomności w każdym przedziale wiekowym, w tym grupy 5 dzieci i młodzieży przebywających na terytorium Łodzi w okresie od 09.2023 r. do 08.2024 r. poprzez realizację kompleksowego programu wsparcia obejmującego formy wsparcia takie jak: wsparcie psychologiczne indywidualne realizowane według potrzeb i warsztaty grupowe dla uczestników projektu, wsparcie pedagogiczne indywidualne i grupowe na rzecz dzieci i młodzieży, wsparcie indywidualne w życiu codziennym – asystowanie osobom w kryzysie bezdomności, poradnictwo prawne oraz wsparcie merytoryczne i opieka koordynatora merytorycznego dla wolontariuszy
Celem dodatkowym jest rozwój instytucjonalny Fundacji Sarepta poprzez działania inwestycyjno-promocyjne, a także wsparcie superwizyjne i szkoleniowe dla członków organizacji i wolontariuszy poprzez udział w szkoleniach podnoszących wiedzę i kompetencje.
Zjawisko bezdomności nie tylko stwarza zagrożenie dla życia i zdrowia, ale też godzi w przyrodzoną i niezbywalną godność człowieka. Dlatego wspieranie ludzi w wychodzeniu z kryzysu bezdomności jest jednym z priorytetów Fundacji. Głównie chodzi o wsparcie w zakresie przemiany swojej postawy życiowej. Zaproponowane przez Fundację wsparcie ma przyczynić do zmiany negatywnego, stereotypowego wizerunku osób w kryzysie bezdomności, bezpośredniej pomocy takiej osobie oraz rozwojowi instytucjonalnemu organizacji.
Wskutek realizacji projektu nastąpi:
- Przygotowanie osób w kryzysie bezdomności zagrożonych marginalizacją i niedostosowaniem społecznym do samodzielności i podjęcia pracy
indywidualnej - Ograniczenie problemu bezdomności poprzez zastosowanie wsparcia asystenta osoby w kryzysie bezdomności
- Podniesienie kompetencji społecznych osób w kryzysie bezdomności
- Podniesie umiejętności miękkich członków Fundacji oraz wolontariuszy
- Rozwój instytucjonalny Fundacji Sarepta
Projekt realizowany w okresie 01.09.2023 r. – 15.09.2024 r.
Kompetentny pomagacz - mądre i skuteczne działania. Cykl superwizji i warsztatów dla osób pomagających osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym
Projekt zakłada, że wsparcie wolontariuszy w ich działaniach w sposób bezpośredni wpłynie na osoby, którym pomagają. Zaplanowana przez nas superwizja grupowa i indywidualna oraz specjalistyczne warsztaty wpływające na jakość pracy z uczestnikiem przysłużą się utrzymaniu wysokiego poziomu świadczonej przez wolontariuszy pomocy – świadomej, efektywnej oraz zachowując właściwe proporcje w działaniach. Superwizje będą służyć poszukiwaniu źródeł trudności w pracy, a także możliwości ich pokonywania. Dzięki pomocy w zwiększeniu samoświadomości wolontariuszy poprzez szkolenia i superwizję, rozwijamy nasz projekt, sprawiamy, że staje się on narzędziem bardziej precyzyjnym i doświadczonym w pracy z osobami wykluczonymi społecznie.
Wolontariusze podczas swojej działalności często spotykają się z trudnymi sytuacjami w kontaktach z uczestnikami. Narażeni są na obciążenie psychiczne i wypalenie zawodowe, wobec czego konieczne jest organizowanie superwizji zarówno grupowych dla chętnych wolontariuszy, jak i indywidualnych, dla tych narażonych na szczególnie ciężkie obciążenie.
Przeprowadzone zostaną specjalistyczne warsztaty, których celem będzie podniesienie kompetencji pomagaczy i wolontariuszy Fundacji, a także innych osób, zainteresowanych tematyką mądrego pomagania. Warsztaty poprowadzą osoby cechujące się specjalistyczną wiedzą w danej dziedzinie, posiadające uprawnienia i doświadczenie zawodowe.
Tematami wspomnianych warsztatów specjalistycznych będą:
- “Jak kompetentnie prowadzić warsztaty dla młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym”
- “Skuteczne formy pracy z młodym człowiekiem - rodzaje i podział ze względu na poszczególne grupy odbiorców”
- “Działania pomocowe skierowane do osób mających myśli i próby samobójcze”
- “Dokumentacja związana z orzeczeniem o niepełnosprawności”
- “Formy relaksacji w życiu codziennym, czyli jak zachować spokój w tym szalonym świecie”
- “Najczęstsze kwestie prawne w pomocy osobom w kryzysie bezdomności”
- “Profilaktyka zdrowotna i podstawy z zakresu pomocy medycznej”
- “Asertywność i bezpieczne stawianie granic w relacji wolontariusz - uczestnik"
- “Radzenia sobie ze stresem i trudnymi emocjami”
- ”Dokumentacja w pracy z osobą w kryzysie bezdomności.
Projekt realizowany w okresie: 01.08.2023 r. – 31.12.2023 r.
poGRAJmy - wakacyjne spotkania planszówkowe
Celem inicjatywy jest integracja Polaków i Polek z osobami, które przyjechały do naszego kraju z Ukrainy, a także organizacja czasu wolnego w trakcie wakacji - szczególnie dzieciom, których rodzice pracują i nie mają możliwości się nimi zaopiekować. Dzięki współpracy z organizacjami wspierającymi na co dzień osoby pochodzące z Ukrainy (Łódzkie Centrum Wielokulturowe, Spilno Unicef) i tymi, w których przeważają polscy uczestnicy (Miejsce Spotkań, Społecznie Zaangażowani), możemy wspomóc proces integracji międzykulturowej. Spotkania przy grach planszowych mogą ułatwić integrację między osobami z Polski i Ukrainy. Dodatkowo, na spotkania zostaną zaproszeni również podopieczni fundacji, z którymi współpracujemy na co dzień - osoby będące w kryzysie bezdomności. Ich obecność pomoże uwrażliwić uczestników inicjatywy na problem bezdachowości oraz rozwinie tolerancję wobec ludzi znajdujących się w takim kryzysie.
Poprzez naszą inicjatywę, chcielibyśmy dokonać społecznej inkluzji, zaangażować oraz włączyć osoby ze zróżnicowanych środowisk do wspólnego spędzania czasu w przyjemny i odstresowujący sposób. Wspólny czas przy grze planszowej z nowo poznaną osobą, pozwala lepiej zrozumieć drugiego człowieka, uczy empatii oraz otwartości.
Gry to nie tylko rozrywka, ale też rozwijanie przeróżnych umiejętności takich jak: wyobraźnia, logiczne myślenie, refleks, komunikacja czy podejmowanie decyzji. Nasza inicjatywa zakłada gry i zabawy dla osób w różnym wieku. Zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych przewidziane są gry edukacyjne, kooperacyjne, rozrywkowe, a dla fanów sportu - gry ruchowe. Projekt zakłada uczestnictwo 70 osób (dorośli i dzieci)
Wierzymy, że nasza inicjatywa doprowadzi do integracji różnych środowisk, pomoże nawiązać nowe znajomości, a przy okazji będzie podstawą do świetnej i nieskrępowanej żadnymi barierami zabawy, która będzie mogła być kontynuowana nawet po zakończeniu projektu.
Projekt realizowany w okresie 1.06.2023 r. do 30.09.2023 r.
Mądrzy pomagacze - skuteczniejsze działania
Projekt zakłada szereg kompleksowych działań mających na celu wsparcie osób, które doświadczyły bezdomności, ale także osób im pomagających w osiągnięciu życiowej samodzielności (wolontariuszy, asystentów, szeroko rozumianych „pomagaczy”).
Działania edukacyjne na temat potrzeb i wspierania osób w kryzysie bezdomności - webinary i szkolenia stacjonarne
Cykl spotkań skoncentrowanych wokół tematyki zjawiska bezdomności, relacji pomocowej i metod pracy z osobami w kryzysie bezdomności. Proponowane spotkania stanowią kompendium wiedzy teoretycznej (webinary), ale przede wszystkim praktycznej (szkolenia stacjonarne). Jednocześnie każde ze spotkań w cyklu może być traktowane oddzielnie, a udział w wybranych spotkaniach dyktowany jest zapotrzebowaniem na konkretne informacje. Zachęcamy do udziału w cyklu spotkań (5 webinarów i 4 szkolenia), ale jednocześnie możliwy jest udział w pojedynczych spotkaniach, w zależności od interesującej Państwa problematyki.
Specjalistyczne wsparcie dla osób w kryzysie bezdomności i ich asystentów
Nieodłączną część zespołu fundacji stanowi prawnik i psycholog, którzy wspierają działania pomocowe w podstawowej relacji między asystentem a osobą w kryzysie bezdomności. Kancelaria wspiera działania wolontariuszy-asystentów jak i osoby w kryzysie zwracające się z prośbą o pomoc prawną (przykładowe sprawy: zadłużenie, wykluczenie mieszkaniowe, alimenty i inne sprawy rodzinne, kwestie urzędowe, wykorzystywania, przemoc, ubezpieczenie). Psycholog natomiast asystuje wolontariuszom w ich relacji pomocowej a także świadczy porady psychologiczne dla zainteresowanych nią uczestników i wolontariuszy.
Działania edukacyjne wśród młodzieży szkolnej i młodzieży projektu Wrzutka (Bez)Domni
Działania profilaktyczne i uwrażliwiające na tematykę bezdomności stanowią proponowane przez wykwalifikowanych pedagogów i psychologów warsztaty podnoszące kompetencje miękkie młodzieży. Placówki, które zgłosiły się do projektu mają do wyboru następujące tematy warsztatów: asertywność, autoprezentacja, komunikacja interpersonalna, kreatywność, praca i komunikacja w zespole, radzenie sobie w sytuacji konfliktu (negocjacje), radzenie sobie z emocjami, radzenie sobie ze stresem, techniki szybkiego uczenia się, wzmacnianie poczucia własnej wartości, zajęcia integracyjne, zarządzanie sobą w czasie, zwiększanie motywacji do działania. Dodatkowe wsparcie dla warsztatów stanowią prelekcje na temat kryzysu bezdomności.
Warsztaty dla wolontariuszy – asystentów
Dodatkowy cykl warsztatów podnoszących kompetencje miękkie przygotowany został również dla asystentów osób w kryzysie bezdomności (wolontariuszy Fundacji Sarepta i kandydatów na wolontariuszy). Warsztaty mają podwójną rolę: wzmocnić kompetencje, ale również przygotować do prowadzenia tego typu zajęć.
Wsparcie asystenckie osób w kryzysie bezdomności i ich dzieci
Wolontariusze Fundacji, w ramach projektu Wrzutka(Bez)Domni, wcielając się w rolę asystenta osoby w kryzysie, pracują w relacji “jeden na jeden” z osobami w kryzysie bezdomności. Stwarza to możliwość poznania osoby wspieranej oraz towarzyszenia jej w rozwiązywaniu trudności na drodze wychodzenia z bezdomności. Asystenci pracują indywidualnie z osobą doświadczającą bezdomności, w formie i zakresie podyktowanym jej konkretną sytuacją życiową i aktualnym zapotrzebowaniem na wsparcie (np. sytuacja zdrowotna, relacje z rodziną, kontakty z instytucjami itd.). Asystent wspiera, wzmacnia motywację i samodecydowanie w duchu współdecydowania, bez narzucania danego kierunku działania. Asystenci współpracują też z dziećmi i młodzieżą, które doświadczyły bezdomności przede wszystkim przez wyrównywanie braków edukacyjnych, korepetycje, towarzyszenie w procesie zmian w kierunku osiągnięcia życiowej samodzielności i terapię pedagogiczną.
Wzrost kompetencji w organizacji - specjalistyczne szkolenia i wyposażenie dla członków zespołu fundacji
Wolontariusze Fundacji są w nieustannym procesie formacji i superwizji. Oprócz tego, są im zapewnione dodatkowe szkolenia w tematyce, która dotyczy ich działań (interwencja kryzysowa, przemoc seksualna wobec dzieci, podejście redukcji szkód w pracy z osobami uzależnionymi od substancji psychoaktywnych, terapia skoncentrowana na rozwiązaniach, terapia zajęciowa, social media). W/w wzmacniają potencjał organizacji w działaniach w środowisku studenckim, ale nie tylko. Dodatkowo zakupione materiały do prowadzenia warsztatów oraz zajęć dogoterapii, poszerzyły już istniejącą ofertę Fundacji, pozwalając na rozwój współpracy z dodatkowymi partnerami takimi jak placówki edukacyjne i dzienne ośrodki wsparcia (świetlice środowiskowe, socjoterapeutyczne, młodzieżowe ośrodki socjoterapii, młodzieżowe ośrodki wychowawcze).
Wszelkie informacje jak i zapisy na webinary i szkolenia stacjonarne możliwe m.in. za pośrednictwem kontaktu mailowego: fundacja.sarepta@gmail.com oraz mediów społecznościowych fundacji.
Projekt realizowany w okresie 01.12.2022 – 31.08.2023
Dofinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeńśtwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022-2033
Dofinansowanie: 131 437,50 zł
Całkowita wartość: 221 913,30 zł
Święta dla wszystkich. Mikołajkowe spotkanie dla osób w kryzysie bezdomności i ich asystentów
Celem inicjatywy było zorganizowanie świątecznego spotkania mikołajkowego dla osób doświadczających bezdomności. Nasze działania koncentrują się na towarzyszeniu osobom w kryzysie oraz pomocy w ich dążeniu do osiągnięcia stabilności życiowej. W tym celu zapewniamy naszym uczestnikom możliwość zaspokojenia potrzeb życiowych – zarówno podstawowych jak i wymarzonych – poprzez wyrażanie ich na swoich własnych kartkach z potrzebami. W ramach naszej inicjatywy udało nam się spełnić potrzeby spisane na kartkach jednocześnie organizując spotkanie mikołajkowe.
Nasi Wolontariusze zorganizowali szereg atrakcji, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Obejmowały one zabawy z chustą animacyjną oraz balonami, gry towarzyskie czy śpiewanie kolęd. Podany został również poczęstunek wigilijny.
Projekt pomógł lepiej zintegrować osoby kryzysie bezdomności oraz osoby domne. Umożliwił również Uczestnikom odczucie choć namiastki świątecznej atmosfery w tak trudnym dla osób doświadczających bezdomności czasie. Spotkanie także posłużyło jako narzędzie do walki z dotkliwymi stereotypami oraz kolejny krok w procesie włączania osób wykluczonych w życie całego społeczeństwa.
Projekt realizowany w okresie 25.11.2022 – 17.12.2022, we współpracy z PZU.
Zapobieganie wykluczeniu społecznemu na wszystkich jego etapach
Celem projektu była profilaktyka wykluczenia społecznego i bezdomności, a także ćwiczenie umiejętności psychospołecznych u osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Pierwsza część inicjatywy obejmowała zajęcia dogoterapeutyczne (zarówno dla dzieci z domu dziecka, jak i seniorów). W ramach realizacji drugiej części projektu, przeprowadzono warsztaty dla młodzieży z Zakładu Poprawczego i Schroniska Nieletnich.
Obecność psa ogranicza stres jednocześnie zapewniając wsparcie w ćwiczeniach umysłu i ciała. Buduje także więź pomiędzy uczestnikiem a zwierzęciem, co stanowi element szczególnie ważne dla osób starszych (czynnik motywujący w walce z chorobami, jak i poprawiający efektywność leczenia czy rehabilitacji). Inną grupą narażoną na marginalizację stanowią dzieci będące wychowankami domów dziecka, dlatego stanowiły kolejną grupę odbiorców projektu. Zajęcia z dogoterapii, w formie zabawy z psem, umożliwiły Wychowankom wzmocnienie ich samooceny, zniwelowanie stresu oraz utwierdzenie się w przekonaniu, że są wystarczająco silni do walki z przeciwnościami losu.
Warsztaty dla młodzieży zorientowane były na zminimalizowanie skali zachowań autodestrukcyjnych wśród Wychowanków placówki resocjalizacyjnej. Młode osoby przebywające w Zakładach Poprawczych często po opuszczeniu placówki, w związku z brakiem przygotowania do życia „na wolności”, powracają do świata przestępczego. Nasze zajęcia ukierunkowane były na ukazanie Młodzieży innych możliwości życia, podniesienie samooceny oraz pomoc w osiągnięciu wiary w realizację marzeń. Celem osiągnięcia zamierzonego efektu warsztatów Uczestnikom przedstawione zostały sposoby radzenia sobie z trudnymi emocjami jako alternatywa dla zachowań autodestrukcyjnych.
Odbiorcami obu części projektu były osoby wykluczone, często pomijane i niezauważone, jak seniorzy czy dzieci i młodzież niedostosowana społecznie. Inicjatywa zakładała walkę z istniejącym wykluczeniem, jak i zapobieganie dalszej marginalizacji Odbiorców projektu.
Projekt przeprowadzono w okresie 01.11.2022 - 31.01.2023, we współpracy z PZU.
Holistycznie o (bez) domności za pomocą relacyjności
Celem naszej inicjatywy jest przede wszystkim profilaktyka bezdomności i wykluczenia społecznego, wyrównanie braków edukacyjnych, a także ćwiczenie umiejętności psychospołecznych. Zależy nam, by nasi uczestnicy otrzymali to, czego potrzebują, dlatego organizujemy kilka spotkań obejmujących między innymi warsztaty kulinarne, zajęcia rozwojowe, czy warsztaty w placówkach resocjalizacyjnych. Podczas zaplanowanych inicjatyw uczestnicy będą mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę z różnych dziedzin oraz rozbudzić w sobie nowe zainteresowania.
Nasz pomysł to odpowiedź na aktualne zapotrzebowania naszych uczestników projektu Wrzutka (Bez)Domni, które komunikują dla siebie i swoich dzieci. Jest to także zrobienie kroku w tył oraz zatrzymanie człowieka w miejscu, w którym uczy się, jak nie wejść na drogę życiowej destabilizacji.
Nasza inicjatywa skierowana jest zarówno do osób dorosłych, jak i dzieci. Najmłodsi będą mogli uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych oraz wyrównawczych, zaś dorośli będą mieli możliwość wzięcia udziału w różnych warsztatach. Włączenie do projektu osób z różnych kręgów pozwoli stworzyć przestrzeń do nawiązywania zdrowych, budujących relacji. Nie zabraknie także elementu integracji, również z osobami pochodzącymi z Ukrainy.
Projekt realizowany w okresie 01.06.2022 - 30.09.2022.
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków „Korpusu Solidarności – Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018-2030”.
Czas dla (bez)domnych - warsztaty i spotkanie integrujące (bez)domnych oraz superwizja wolontariuszy
Projekt składał się z 3 etapów, z których najważniejszym było spotkanie szkoleniowo-warsztatowe, w którym wzięli udział wolontariusze Wrzutki (Bez)Domni i osoby w kryzysie bezdomności. Podczas zaplanowanych szkoleń wolontariusze uzupełniali swoją wiedzę na temat oferty placówek wspierających osoby w kryzysie oraz przećwiczyli techniki skutecznego wspierania osób w trudnej sytuacji. Dzięki temu działacze Fundacji Sarepta poszerzyli wiedzę na temat wspierania osób w trudnej sytuacji życiowej jaką jest doświadczenie bezdomności. Cenną wiedzą były informacje o tym, jak włączać potrzebujących w istniejącą sieć wsparcia (np. korzystanie z państwowej pomocy).
Włączenie w dalszą część spotkania osób w kryzysie bezdomności pozwoliło na realizację celu infuzyjnego naszych działań. Dodatkowo zapewniło wsparcie uczestnikom na drodze do ich życiowej samodzielności m.in. poprzez zwiększenie szans na rynku pracy oraz polepszenie umiejętności gospodarowania finansami, a także organizacji swojego czasu. Wspólny czas integracji stworzył możliwość zbliżenia się 2 stereotypowo podzielonych światów: osób domnych i bezdomnych.
Spotkanie warsztatowe poprzedziła rekrutacja wolontariuszy, która odbywa się w sposób ciągły. Zachęcamy do dołączenia zarówno studentów, jak i osoby pracujące.
Ostatnim elementem naszej inicjatywy są superwizje, czyli spotkania z wykwalifikowanym superwizorem, podczas których wolontariusze otrzymują wsparcie w ich codziennej pracy. Spotkania te są okazją do pozyskania wiedzy i przećwiczenia zdobytych informacji pod okiem doświadczonego superwizora. Pełnią również rolę integracyjną i motywacyjną do dalszej pracy na rzecz osób wykluczonych społecznie.
Projekt realizowany w okresie 18.10.2021 - 11.12.2021.
Sfinansowano ze środków Urzędu Miasta Łodzi w ramach realizacji Miejskiego Programu Mikrograntów 2021, realizowanego przez Stowarzyszenie Społecznie Zaangażowani.
„Co zrobić gdy… ktoś na ulicy prosi Cię o pieniądze”
„Co zrobić gdy… ktoś na ulicy prosi Cię o pieniądze” to projekt połączony z kampanią informacyjną.
Celem inicjatywy było przedstawienie możliwości pomocy osobom w kryzysie bezdomności - od miejsc noclegowych po miejsca, w których można zjeść, wykonać czynności higieniczne, zadbać o swoje zdrowie, jak i rozwiązać problem braku dokumentów osobistych. Założeniem projektu było odradzenie łodzianom wręczania symbolicznej „złotóweczki”, a w zamian za to, zaproponowanie włączenia osób w kryzysie w istniejący system wsparcia. W trakcie kampanii udzielono odpowiedzi na pytania dotyczące sposób pomagania osobom bez domu, takie jak:
- Gdzie zjeść posiłek?
- Gdzie przenocować?
- Jak dotrzeć do pracownika socjalnego?
- Gdzie otrzymać ubrania i skorzystać z prysznica?
- Jak wyrobić dowód osobisty?
- Jakie organizacje pomagają?
Starając się dotrzeć do osób w każdym wieku, odpowiedzi udzielane w trakcie kampanii dostępne były nie tylko na plakacie i ulotkach (zmieszczą jedynie krótkie wersje odpowiedzi), ale również na fanpage’u Fundacji Sarepta, Wrzutka (Bez)Domni oraz stronie www.fundacjasarepta.pl (w bardziej rozbudowanej wersji). <klik>
Projekt realizowano w okresie 01.10.2021 – 30.11.2021.
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków „Korpusu Solidarności – Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018-2030”.
Mądra Pomoc - warsztaty połączone ze spotkaniem domnych i bezdomnych
Celem projektu było uwrażliwienie społeczeństwa na problem bezdomności a także przybliżenie trudności, z jakimi borykają się osoby będące w kryzysie. Inicjatywa nawiązywała wprost do działań projektu Wrzutka (Bez)Domni, w którym wolontariusze współpracują z osobami bez domu, towarzyszą im na drodze do samodzielności. Dzięki temu, poprzez obecność w ich życiu, mają możliwość doświadczyć problemów, z którymi zmagają się uczestnicy, aby następnie wspólnie planować drogę wyjścia ku “domności”.
Spotkanie warsztatowe dostarczyło rzetelnej wiedzy dzięki trzem merytorycznym warsztatom o tematyce:
- “Jak motywować innych i samego siebie do zmian - poszukiwanie zasobów i mocnych stron”,
- “Jak radzić sobie ze stresem - techniki relaksacyjne”,
- “Jak słuchać i mówić - komunikacja interpersonalna”.
Ostatni, czwarty warsztat, o charakterze praktycznym i jeszcze bardziej integracyjnym, pomógł uczestnikom spotkania utrwalić owoce warsztatów i zdobytej wiedzy. To, co uczestnicy przeżyli w trakcie całodniowych warsztatów mogli wyrazić poprzez przygotowanie pamiątkowego napisu na materiałowej torbie, którą otrzymywali jako wspomnienie tego dnia i wszystkiego co się odbyło.
Całemu wydarzeniu towarzyszyła sesja zdjęciowa zatytułowana “Moją supermocą jest…” otwierająca kampanię o tym samym tytule. W trakcie naszych akcji pragniemy podkreślić, że każdy człowiek (bez względu na miejsce zamieszkania i sytuację majątkową) ma w sobie potencjał, który warto odnaleźć, wydobyć i wzmocnić. Każdy ma również wiele do zaoferowania: światu, drugiemu człowiekowi i… sobie samemu, choć nie zawsze w to wierzy. Zadaniem kampanii jest odczarowanie stygmatów towarzyszących osobom bez dachu nad głową. W miejscu krzywdzących stereotypów, członkowie fundacji zaszczepiali migawki ukazujące mocne strony i dobro tkwiące w każdym człowieku.
Wydarzenie zakładało integrację społeczną, dlatego od początku zaproszone na nie zostały zarówno osoby domne, jak i bezdomne. Spotkanie umożliwiło wymianę doświadczeń i nawiązanie rozmowy, dzięki której w efekcie dochodziło do obalenia mitów i krzywdzących stereotypów dotyczących osób bezdomnych.
Trzy panele warsztatów pozwoliły na doskonalenie umiejętności przydatnych w pracy z drugim człowiekiem, jak i w dążeniu do własnego rozwoju. Poruszana tematyka dotyczyła: komunikacji interpersonalnej, dostrzegania zasobów i mocnych stron w samym sobie i drugim człowieku, motywacji i samomotywacji, umiejętności radzenia sobie z emocjami w sytuacjach stresowych.
Projekt przeprowadzono w okresie 01.09.2021. - 14.11.2021.
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków „Korpusu Solidarności – Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018-2030”.
„Specjalistyczne wsparcie wolontariuszy Wrzutki (Bez)Domni” - superwizje i szkolenia
Każdy człowiek boryka się w swoim życiu z większymi i mniejszymi problemami, dylematami i potrzebuje drogowskazów na drodze. Nawet wolontariusze, którzy z zamiłowania pragną pomagać osobom potrzebującym, mierzą się z wątpliwościami dotyczącymi swojej pracy i planowania działań z ludźmi, którym towarzyszą. Między innymi dlatego od czerwca do listopada 2020 zrealizowaliśmy projekt wspierający wolontariuszy Wrzutki (Bez)Domni.
Celem projektu było profesjonalne wsparcie i doradztwo mające na celu zapewnienie wolontariuszom rozwoju w ich pracy wolontariackiej, tak, żeby stawała się coraz bardziej profesjonalna i celna.
Formy spotkań były urozmaicone, choć stawialiśmy przede wszystkim na działania praktyczne. Ochotnicy mieli możliwość uczestnictwa w superwizjach grupowych i indywidualnych, podczas których omawiali konkretne sytuacje z ich pracy i dzielili się swoim doświadczeniem. Spotkania te pozwoliły wolontariuszom wymienić się refleksjami i pochylić nad trudnościami w niełatwej pracy wolontariackiej pod okiem specjalisty.
Kolejną ciekawą formą spotkań były warsztaty, w których uczestnicy mogli w parach przećwiczyć na sobie metody motywowania i wspierania drugiego człowieka a także zapoznać się z siecią wsparcia osób doświadczających bezdomności (m.in. wspieranie terapeutyczne osób uzależnionych, poszukiwania lokalu socjalnego, pomoc MOPS itd.). Szkolenie zorganizowane dla szerokiego grona odbiorców (nie tylko wolontariuszy Wrzutki), miało na celu dotarcie również do kandydatów na wolontariuszy oraz innych Pomagaczy, działających w organizacjach, a także do „niezrzeszonych”. Spotkania te zaowocowały wymianą kontaktów i stworzeniem sieci wsparcia osób potrzebujących pomiędzy łodzianami, którzy choć działają w różnych miejscach, mają jeden cel: wsparcie w procesie wychodzenia z bezdomności.
Wierzymy, że projekt odpowiedział wolontariuszom na pojawiające się znaki zapytania oraz dostarczył konkretnych narzędzi do pracy o charakterze streetworkingowej/ socjalnej.
Powstałe Przewodniki do pracy dla wolontariuszy będące również owocem tego projektu dostępne są dla każdego – wystarczy do nas napisać.
Projekt dofinansowano w ramach Programu Mikrogranty w Łódzkiem 2020 realizowanego przez Centrum OPUS, finansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.
Dobra skrzynka
Choć chcemy pomagać to niestety nie zawsze jesteśmy w stanie poświęcić temu tyle czasu, ile uważamy za odpowiednie. Czasami poświecenie „na pełen etat” nie jest możliwe z powodu spraw osobistych. Nasz pomysł na pomoc w wychodzeniu z sytuacji bezdomności kierowany jest zarówno do tych, którzy są w stanie zaangażować się osobiście i zostać naszym wolontariuszem, ale idealnie sprawdzi się również dla osób, które chcą pomagać bez zobowiązań.
Projekt Dobra Skrzynka to rozwinięcie dotychczasowych działań Skrzynki Domni-Bezdomni, która obecnie nosi już nazwę Wrzutka (Bez)Domni. Do projektu zaprosiliśmy łodzian, którzy zechcieli przyczynić się do niesienia pomocy.
Naszym celem było zbudowanie skrzynki, jednak z innego materiału - stali, zabezpieczonej i chronionej przed deszczem, korozją, co umożliwiło umieszczenie jej na otwartej przestrzeni dostępnej 24h. Na nowej Wrzutce umieszczone są, podobnie jak na pierwszej, kartki z potrzebami naszych uczestników (osób doświadczających bezdomności). Na tych swego rodzaju listach wymienione są artykuły, których najbardziej potrzebują. Wrzucając przedmioty do skrzynki (Wrzutki), zostają one w środku a dostęp mają tylko osoby, których pomoc dotyczy (autor listu) oraz wolontariusz wspierający danego uczestnika.
Przy okazji nowej Wrzutki i Światowego Dnia Ubogich 2019 byliśmy w stanie nagłośnić istnienie łódzkich placówek, które wkładają wiele trudu w pomoc potrzebującym. Dzięki projektowi zachęcamy coraz szersze grono mieszkańców Łodzi do włączenia się w spiralę życzliwości. Esencją naszych działań jest współpraca pomiędzy „domnymi” i bezdomnymi łodzianami, dzięki której, małymi lecz systematycznie stawianymi kroczkami możliwe staje się włączenie tych, którzy do tej pory żyją w naszym społeczeństwie jako najubożsi z ubogich.